Oreka TX / Basque

Oreka TX – vitāli spēcinošais un valdzinošais skanējums no Basku zemes. Oreka basku valodā nozīme “līdzsvars”, un TX attiecināms uz vienu no Eiropas visunikālākajiem un ievērības cienīgākajiem tradicionāliem instrumentiem – basku senču sitamo instrumentu TXALAPARTA (latviski – čalaparta). 

Harkaits Martiness (Harkaitz Martinez) un Mikels Ugarte (Mikel Ugarte) čalapartu jau ir atrādījuši uz daudzām skatuvēm dažādos kontinentos, līdz ar to savulaik ilggadīgai vajāšanai pakļautajās un 20. gadsimta sešdesmitajos gados gandrīz līdz izzušanas slieksnim nonākušajās basku mūzikas tradīcijās dziļi iesakņotā čalaparta nu jau vairākus gadus ir piesaistījusi pasaules uzmanību ar starptautiskiem aranžējumiem, ierakstiem, eksperimentiem un daudzkārtējas balvas guvušo filmu “nomadax tx”.

Tā kā čalapartu var atskaņot tikai kolektīvi, šī mūzika nekad nepieder kādam vienam atsevišķam mūziķim vai izpildītājam. Oreka TX mūziķiem čalaparta ir vairāk nekā instruments, - tas ir veids kā paust attieksmi un rast vienotības sajūtu. Klausītājiem Oreka TX sniedz oriģinālu un unikālu muzikālo skanējumu, ko jūs nedzirdēsiet nekur citur. Festivāla ietvaros Oreka TX apburs auditoriju savā saspēlē ar burvīgo kokles improvizatori Laimu Jansoni.

Kontakti

Video